Čekejte prosím...

Halloween

Jednoslovný název Halloween je původně keltský lidový svátek, který pravděpodobně vznikl zkrácením původních názvů pro slavnost v předvečer svátku všech svatých. Mezi nejznámější patří výrazy jako např. All halloween, All Hallows´ Eve, All Hallows´ EveningAll halloween ne nebo All Saints´ EveAll Hallows' E apod..All Hallows' All SaintsSvátek se zachoval především v anglosaských zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii a Novém Zélandu, a každoročně se slaví poslední říjnový večer, tedy vždy 31. října, v předvečer křesťanského svátku Všech svatých - All Hallows´ Day.

Původ svátku

Vznik a vývoj tohoto svátku je nejednoznačný, ale často se uvádí, že má kořeny v prastaré tradici dávných Keltů, kteří se loučili s létem a slavili příchod nového roku přesně tento den. Noc, která lámala říjen a listopad, nesla název Samhain podle keltského boha Samhaina (Sow- en, Anwinn), který byl podle víry starých Keltů pánem mrtvých. 

Keltové tento den vnímali jako pomezí, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Stavěli proto oltáře, které obsahovaly ptačí pera, či zvířecí lebky, a měly za účel navázat spojení s mrtvými, pro které se pak pořádaly uctívací obřady. 

V noci Samhain probíhaly bujaré oslavy, všude hořely obrovské ohně, lidé si na sebe navlékali masky a převleky, aby se chránili proti zlým duchům. Věřili, že duchové zemřelých mohli být tuto noc buď nápomocní přátelům nebo nepřátelům škodící. Ohně měly duším zemřelých svítit na cestu do světa. Za úsvitu bůh mrtvých duše zemřelých odvedl zpět do říše duchů. Keltové pojímali Halloween zvesela, netruchlili. Chápali smrt jako běžnou přirozenou součást života.

Do Ameriky se Halloween rozšířil s masovou imigrací Irů a Skotů v 19. století, kde se všeobecně rozšířil, a odtud ho s expanzí americké kultury přejímaly další země. Komercializace svátku začala počátkem 20. století, od třicátých let začíná být populární nošení kostýmů a koledování po domech se objevuje kolem roku 1950. U nás Halloween nemá takovou tradici, jako v anglicky hovořících zemích. Mezi dětmi sice získává stále větší oblibu, ale u většiny z nás má daleko hlubší význam svátek Všech svatých nebo „Dušičky“ – památka zesnulých.

 

Pohanské kořeny Halloweenu a původní zvyky

Hlavním rozdílem mezi křesťanskou a pohanskou verzí je zřejmě to, že keltské oslavy vůbec nebyly truchlivé. Ba naopak, všude se slavilo, jako by to bylo naposledy. Tento rys se některým katolíkům dodnes nelíbí. Katolický svátek Všech svatých je totiž velice vážný a spojený s Dušičkami, tedy se smutkem a návštěvou zemřelých na hřbitově. Katolická církev se samozřejmě snažila staré pohanské svátky zrušit, což nebylo vůbec snadné. A tak to raději zaonačila tak, aby oslava Všech svatých a Samhain splynuly v jedno, a to jak časově (slaví se proto ve stejný den), tak i co se týče stylem oslav. 

Už za keltských časů totiž lidé nosili masky a vydlabávali tuříny. Maskami měli splynout s davem umrlců, kteří kráčeli během této magické noci po zemi. Strašidla si myslela, že jsou lidé jedni z nich, a tak je nechala být.  A nyní k druhému zvyku, který známe i dnes. Tuřínové svícny s děsivými výrazy měly hned dva úkoly. Za prvé osvětlovaly cestu lidem, ale jejich druhým, ještě důležitějším úkolem, bylo děsit duše zemřelých a odrazovat je od toho, aby ve vesnici pobývaly déle, než je potřeba.

Předáci církve si mohli o těchto lidových zvycích myslet své. Pravdou ale bylo, že se je nikdy vykořenit nepodařilo, a tak raději nechali své ovečky, ať v nich pokračují. Jen se jim snažili dát více křesťanské pozlátko. A tak vznikl skotský a irský Halloween

Halloween ve Spojených státech amerických

Američané, především děti a dospívající, Halloween milují. Přípravy a nákupy často probíhají už měsíce předem, úplně stejně jako u nás na Vánoce. Středobodem všeho je koledování a s ním spojené děsivé masky. Všechny maminky a tatínkové proto již v říjnu řeší, co si jejich ratolesti vezmou na sebe. Kostýmy si buď vyrobí sami, nebo je koupí v obchodech. 

Dalším oblíbeným zvykem je vydlabávání dýní. To děti dělají jak doma s rodinou, tak ve škole. Z dýní se vyrábí lucerny s děsivými obličeji, tzv. Jackovy lucerny neboli Jack-o'-lanterns. Kromě keltského původu se k těmto lucernám váže ještě jedna legenda, a to o Hrozném Jackovi

Ten ve skutečnosti nebyl ani tak zlý, jako spíše vychytralý. Snažil se vyzrát na ďábla, a to se mu nevyplatilo. Jako ve většině irských příběhů, i zde figuruje alkohol, Jack totiž za skleničku prodal duši čertovi. Vymyslel ale plán, jak ji získat zpět. Pekelníka přelstil a vymohl si na něm novou smlouvu ve které stálo, že do pekla nikdy nevkročí. Jenže když zemřel, nechtěli ho ani v nebi. Paktoval se s ďáblem, a to se Bohu nelíbilo. Jack si stále myslel, že v pekle to má jisté. Ale pozor peklo smlouvy vždy plní. A tak jeho duše zůstala už navěky uvězněná mezi nebem a peklem.

Některé verze říkají, že má za trest místo hlavy vydlabanou dýni. Jinde se zase dočtete, že se nad ním během jeho posmrtného trmácení ďábel slitoval a dal mu uhlík, aby ho hřál a svítil si s ním na cestu. Jack ho vložil do svícnu z vydlabané dýně a nosí ho všude s sebou. 

Koledování se odehrává v rodině, nebo mezi sousedy a přáteli. Děti si oblékají strašidelné kostými a po setmění, až se rozsvítí všechny svícny, vyrazí ven. Koledníci se u každého domu, který navštíví, ohlašují formulkou „Trick or treat“. Ta se volně překládá jako Dejte mi koledu, nebo vám něco provedu.“.

Hlava domácnosti je musí odměnit, nejčastěji se rozdávají čokolády a další sladkosti. Pokud ale koledníci nic nedostanou, vyvedou u domu nějakou neplechu. Velmi často ho například zahází toaletním papírem nebo natřou venkovní kliky zubní pastou. Děti mají v zásobě vždy spoustu rošťáren, a proto je lepší být připravený nebo dělat, že nejste doma. Lakota se totiž na Halloween rozhodně nevyplácí. 

Vydlabávání a koledování ale není to jediné, jak se Američané baví. Populární jsou halloweenské párty s kostýmy a strašidelným programem. V některých městech se pořádají průvody v maskách a soutěží se o tu nejděsivější. A kdo se tento svátek rozhodne strávit komorněji hezky doma v teple, pustí si alespoň nějaký hororový film nebo se zaposlouchá do strašidelné hudby. Tradice se zkrátka nesmí porušit. 

Halloween ve světě

Halloween je dnes už komerční záležitost a narazíte na něj prakticky po celém světě. Pojďme se podívat na to, jaké různé podoby může mít.

Kanadě se domy zdobí suchým kukuřičným listím. Jinak oslavy probíhají úplně stejně jako v USA. To samé platí v Austrálii, na Novém Zélandu či v Jihoafrické republice. Zkrátka ve všech bývalých državách britského impéria, kde se mluví anglicky a kde převládají potomci osadníků z britských ostrovů, se setkáte s Halloweenem.

Ve Francii se k Halloweenu stavěli nejprve odmítavě. Především proto, že to není tradičně francouzský svátek, a také proto, že pochází z anglosaského prostředí. Nicméně dnes už v každém větším obchodním domě uvidíte spoustu masek a kostýmů. Francouzi si Halloween oblíbili, pořádají se tematické párty, a udělali si z tohoto svátku ideální příležitost, jak se setkávat s přáteli. Koledování se tu ale neujalo. Takto ostatně Halloween prožívá většina zemí v Evropě například Švédsko, Německo nebo Maďarsko.

Číně slaví něco velmi podobného Halloweenu. Rozsvěcují svíčky a zapalují ohně, které svítí na cestu duchům. Věří, že lidé, kteří zemřeli násilně nebo nehodou, nemají klid a vrací se mezi živé, aby škodili. Svíčky je mají uchlácholit a ukázat jim cestu ve tmě, aby mohli odejít. Vlivem globalizace ale tyto dva svátky začínají splývat, už i Číňané našli zálibu v netradičních maskách a kostýmech. 

Halloween se dostal až na Srí Lanku. I zde si můžete zajít na pořádně strašidelnou párty v restauraci nebo klubu. Oblíbené jsou také kuchařská klání o nejnápaditější halloweenský recept a soutěže v nejděsivějších maskách.

Halloween je často odsuzovaný jako cizí svátek, který k do České republiky nepatří. Přitom je to ale perfektní příležitost k tomu strávit příjemný čas s rodinou a přáteli. Vydlabávání dýni už se ujalo i u nás. A ač koledovat tu nikdo nechodí, halloweenské párty tu mají slušnou tradici. Stejně jako strašidelné kostýmy, které se dají buď koupit, nebo vyrobit doma vlastními silami. Ať už se rozhodnete vyrazit na halloweenskou párty, nebo si jen pěkně vyzdobíte domov a na Halloween si se svými nejbližšími uděláte pěkný večer, to už je jen na Vás. Určitě by ale byla škoda tento svátek propásnout a neužít si ho.

Užitečné fráze:

a bat netopýr a monster příšera
a bogeyman bubák, strašidlo an owl sova
a bonfire táborákový oheň a prank rošťárna
a candle svíčka a pumpkin dýně
to carve vyřezat a raven havran
a costume kostým Saint svatý
creepy strašidelný a scarecrow strašák
dead mrtvý a scary strašidelný
to decorate vyzdobit a skeleton kostra
a devil ďábel a skull lebka
a disguise převlek a snake had
eerie děsivý a spell kouzlo
fire oheň a spider  pavouk
a fairy víla a spiderweb pavoučina
frightened vystrašený, vyděšený spooky strašidelný
a giant obr sweets sladkosti
a ghost duch Trick or treat Koledu, nebo vám něco provedu.
a ghoul démon a villain padouch
a goblin skřítek a vampire upír
a grave hrob a werewolf vlkodlak
a haunted house strašidelný dům a witch čarodejnice
a lantern lucerna a wizard čaroděj
a mask maska a zombie zombie

Zajímavosti:

 • K Halloweenu neodmyslitelně patří oranžová a černá barva. Oranžová symbolizuje podzim a sklizeň a černá temnotu a smrt. 
 • Průvod se pořádá ve větších městech, děti v něm soupeří o nejoriginálnější a nejstrašidelnější masku. Nejznámější je newyorský The Village Halloween Parade.
 • Zajímavé je, že Skotové a Irové původně vyřezávali tuříny (představte si řepu). S dýní přišli imigranti z Ameriky, neboť se lépe vydlabává a výsledek je strašidelnější.
 • Každoročně se na Halloween v USA prodají sladkosti za $3,100,000,000 a kostýmy za $3,600,000,000. Po Vánocích se jedná o druhý nejúspěšnější komerční svátek.
 • Nejoblíbenější halloweenskou sladkostí jsou Reese’s Cups s arašídovým máslem, následují SkittlesM&M’s.
 • Podle pověr čarodějnice doprovázejí na cestách zlé duchy. Lidé se jich báli a věřili, že na Halloween mají čarodějnice největší moc.
 • Kdysi se věřilo, že černé kočky jsou spojenkyněmi všech čarodějnic, jejichž síly měly chránit.
 • Vlkodlaka poznáte podle spojeného obočí, chlupatých rukou, tetování a dlouhého prostředníčku.
 • Upíři/Vampíři jsou mýtické bytosti, které vzdorují smrti vysáváním lidské krve. Po celém světě existuje několik vampířích klubů, jejichž členové se smrtelně vážně považují za vampíry.
 • Pokud o Halloweenu spatříte pavouka, můžete si být jistí, že někdo blízký na vás dává pozor.
 • Netopýři jsou přirození nepřátelé nočního létajícího hmyzu. Mezi všemi savci obdobného vzrůstu se dožívají nejvyššího věku (až 32 let)
LETNÍ KURZY 2024

Právě probíhá zápis! Neváhejte a vybírejte z naší nabídky!


 • ceny již od 1820 Kč (bez DPH)
 • 1 lekce = 90 minut, tzn. od 215 Kč za jednu lekci (bez DPH)
 • max. 8 účastníků ve skupině
 • kurzy začínají v týdnu od 8. 7. do 12. 7. 2024

PODZIMNÍ KURZY 2024

Již nyní si můžete naplánovat podzimní kurz angličtiny! Vyberte si z naší nabídky!


 • ceny již od 3520 Kč (bez DPH) za 16 lekcí/od 3740 Kč (bez DPH) za 17 lekcí/od 3960 Kč (bez DPH) za 18 lekcí
 • 1 lekce = 90 minut, tzn. od 220 Kč za jednu lekci (bez DPH)
 • max. 8 účastníků ve skupině
 • podzimní kurzy začínají v týdnu od 16. 9. do 20. 9. 2024

SLEVY & BENEFITY

Věnujte pozornost slevám a výhodám, které Vám umožní studovat výrazně levněji! 

Kombinací akčních nabídek můžete dosáhnout slevy až 25 %!


KONTAKT

Provozovna


Adresa:

Mlýnská 938/4
Olomouc
779 00
Česká republika

Kontaktní údaje:

+420 604 876 372

eng-olomouc@email.cz

FACEBOOK


British Council