Čekejte prosím...

Vánoce - Christmas

Vánoce neboli anglicky Christmas či zkráceně Xmas jsou křesťanské svátky připomínající narození Ježíše Krista, historicky navazující na pohanské oslavy zimního slunovratu jako symbolu znovuzrození Slunce.

Hlavní svátek - Narození Páně čili Boží hod vánoční - připadá na 25. prosince. Předchází mu doba adventní končící Štědrým dnem - 24. prosince, jako příprava na vlastní svátek, následuje doba vánoční trvající v římskokatolické církvi do neděle po 6. lednu, před druhým vatikánským koncilem do Hromnic - 2. února, v jiných západních církvích do svátku Zjevení Páně - 6. ledna. 

Ve 20. a 21. století se Vánoce v mnoha zemích chápou především jako svátky pokoje, rodiny a lásky a lidé je slaví v rodinách bez ohledu na náboženské vyznání. 

Vánoční kalendář - Christmas calendar

December 24th/24. prosinec Christmas Eve Štědrý den/večer v ČR/Předvečer Vánoc v Británii
December 25th/25. prosinec Christmas Day Štědrý den v Británii/Vánoční den/Boží hod vánoční/1. svátek vánoční
December 26th/26. prosinec Boxing Day/St. Stephen´s Day Krabičkový den/Svátek sv. Štěpána/2. svátek vánoční

Vánoce ve Velké Británii

Vánoce ve Velké Británii patří k nejdůležitějším svátkům v roce a jsou ve znamení tradic stejně jako u nás nebo jinde ve světě. Britové zažívají stejně jako všichni ostatní Christmas rushpředvánoční shon, tzn. nakupování a balení dárků, mailing out Christmas cardsrozesílání vánočních přání, zdobení domu i zahrady nebo strojení vánočního stromečku. Nic z toho nesmí chybět. V České republice v tomto období také pečeme spoustu cukroví, této tradici Britové nepřivykli tolik jako my a sladké dobroty na vánoční stůl si rádi koupí.

Vánoce zde začínají dlouho před Štědrým dnem. Prvních známek blížících se Vánoc si můžeme všimnout už někdy v září a říjnu, kdy v obchodech začne postupná reorganizace a regály se pomalu plní vánočním zbožím. V listopadu se na vás pak začnou odevšad linout libozvučné tóny britských vánočních hitů z minulosti jako „Do they know it’s Christmas“ nebo I wish it could be Christmas every day“ ,což je další znamení, že Vánoce se nezadržitelně blíží. Ale oficiálním začátkem Vánoc, tedy alespoň těch komerčních, je rozsvěcování vánočních světel.

Slavnostní rozsvěcování vánočních světel v ulicích Británie – Christmas lights switch-on je jakýmsi oficiálním začátkem vánoční sezóny. Rozsvěcování se typicky koná čtyři až pět týdnů před Vánocemi a v mnoha městech značí i zahájení tzv. Thursday late night shopping, kdy každý čtvrtek až do Vánoc zůstávají obchody otevřené déle než obvykle. Rozsvěcování se koná ve slavnostní atmosféře, kdy v ulicích hrají místní muzikanti, sbory zpívají vánoční koledy, prodává se jídlo a pití, a to vše za přítomnosti nějaké místní celebrity.

Advent je období čtyř týdnů, během kterých se křesťané připravují na příchod Vánoc. Slovo pochází z latiny – adventus znamená příchod. S adventem jsou hlavně u dětí úzce spojeny oblíbené adventní kalendáře - Advent calendars. Ty vznikly, podobně jako spousta dalších vánočních tradic, v oblasti dnešního Německa.

Původní kalendáře sestávaly ze svíček, které se pálily, když se blížil den Vánoc, případně se dny odškrtávaly na dřevěné desce. Kalendáře s čokoládovými bonbony uvnitř začaly vznikat v 50. letech 20. století. Dnes se dají koupit adventní kalendáře i s méně tradičními náplněmi, jakými jsou sýrové pochoutky, panáky brandy a ginu nebo hračky pro děti. 

Posílání vánočních pohlednic má velkou tradici i u nás. My ale posíláme pohledy spíše těm, které jsme dlouho neviděli a na Vánoce s nimi nebudeme mít osobní kontakt. V Británii se posílají vánoční pohlednice a přáníčka neboli anglicky Christmas cards úplně všem, sousedům, přátelům, spolupracovníkům atd..

První anglická vánoční pohlednice byla namalována roku 1843 panem Henrym Colem. Vyobrazovala jeho rodinu, jak si připíjejí na šťastné prožití svátků. Zajímavostí je, že tehdejší tzv. Temperance Society, která bojovala proti nadměrnému pití alkoholu, se značně nelíbilo, že je tam zobrazeno i dítě, jak si připíjí svařeným vínem. Největší obliba posílání vánočních pohlednic ale opět pramení z období vlády královny Viktorie.

V období před Vánoci chodí děti od domu k domu a zpívají lidem Christmas carolskoledy či Christmas carols. Za to dostanou peníze, které si mohou nechat. Koledovat chodí i někteří dospělí, kteří peníze věnují charitě. Zpívání vánočních koled a písní má svůj původ už ve středověké Anglii, kdy potulní pěvci cestovali od jednoho hradu ke druhému a za svoje zpívání si vykoledovali odměnu.

V Británii je dodnes velká tradice koledníků – dobrovolníků, kteří chodí dům od domu a zpívají. Vykoledované peníze potom většinou putují na charitu. S koledováním se pojí název snad nejznámějšího vánočního příběhu od anglického klasika Charlese Dickense – Vánoční koleda. Příběh vypráví o lakomém obchodníkovi jménem Ebenezer Scrooge, který je během svátků postupně navštíven duchy Vánoc minulých, současných a budoucích, kteří jej nakonec napraví.

Nativity play nebo zkráceně nativity je hudební představení o narození Ježíše Krista, které se každoročně nacvičuje na prvním stupni mnohých britských základních škol. Představení se koná před publikem složeným především z rodičů, většinou v kostele nebo v nějakém velkém sále. 

Už staří Římané zdobili svá obydlí větvičkami z jedlí při tzv. Saturnáliích, svátcích, které byly starověkými a pohanskými předchůdci našich Vánoc. Větvičky měly od obydlí odhánět zlé duchy a měly připomínat, že se brzy zase budou prodlužovat dny a nastane jaro a období plodnosti. Známý německý teolog a reformátor církve Martin Luther měl dokonce být prvním, kdo si takový křesťanský vánoční stromeček - Christmas tree donesl domů, kde jej ozdobil svíčkami, které mu připomínaly noční oblohu.

Tradice vánočních stromečků v každé domácnosti opravdu pochází právě z Německa, odkud se tato tradice rozšířila i v Anglii a po celé Evropě. První vánoční stromky se do Anglie dostaly už ve 30. a 40. letech 19. století a tato tradice se stala velmi moderní hlavně díky mladému královskému páru, královně Viktorii a princi Albertovi. 

V mnoha britských kostelech se o Vánocích pořádá tzv. Christmas Tree Festival, tedy festival vánočních stromečků. Různé místní organizace, školy, školky atd. ozdobí stromeček a všechny jsou pak vystaveny po dobu nějakých 3-4 dnů v kostele.

Když přijdete do anglické domácnosti o Vánocích na návštěvu, určitě nebude chybět výzdoba ze jmelí a cesmíny. Jmelí míváme zavěšené jako dekoraci i u nás, ale cesmínu zatím známe spíše z anglických nebo amerických filmů. Jaké mají tyto rostliny význam?

Jmelí je vlastně rostlinný parazit, který roste na listnatých, ale i jehličnatých stromech, odebírá jim živiny a celkově znehodnocuje jeho dřevo. Už staří Keltové ale věřili v jeho zázračné, léčivé až magické schopnosti. Tradice líbání se pod snítkou jmelí neboli kissing under the mistletoe pochází právě z Anglie z 18. století. Původní tradice byla, že před každým polibkem se utrhla jedna kulička jmelí. Keltové jej měli z hostitelských stromů odsekávat zlatými srpy, proto se jmelí dodnes zlatí. S léčením a odvary ale pozor, při špatné přípravě je silně jedovaté!

Cesmína - holly je stále zelený keř s lesklými pichlavými listy a jasně červenými bobulemi. Podobně jako jmelí je i cesmína prudce jedovatá. Existuje jediná výjimka, a to cesmína paraguayská, ze které se připravuje povzbuzující odvar s velkým obsahem kofeinu, který znali už staří indiáni. Trnité listy cesmíny měly připomínat Ježíše Krista a jeho trnovou korunu a červené bobule zase jeho krev. 

Nejdůležitější osobou anglických vánočních svátků je Otec Vánoc neboli Father Christmas. Děti píší Otci Vánoc dopisdescribing the items they would like to find under the tree on Christmas morning se seznamem dárků, které by si přály najít na Štědrý den pod stromečkem. Není to ale všudypřítomný americký Santa Claus, i když vzhledově jsou (hlavně díky marketingu velkých firem) dnes už prakticky identičtí. Father Christmas má svůj původ v době pohanských kultů a náboženství, kdy symbolizoval zásoby shromážděné na zimu a veselí z blížícího se jara a prodlužování dne na úkor noci.

Zatímco u nás je nejdůležitějším dnem 24. prosincec, tedy Štědrý den, kdy máme štědrovečerní večeři a rozdávají se dárky, v Británii je to spíše až den poté, ráno 25. prosince. Angličané označují 24. prosinec jako Christmas Eve - Předvečer Vánoc. Koledníci chodí od domu k domu, přátelé, ale i rodiny se scházejí v typických anglických pubech, které jsou krásně vánočně vyzdobené a samozřejmě k tomuto dni patří i návštěva kostela. 

V tento den děti nahlas přečtou svůj dopis Otci Vánoc and then throw them into the fireplacea pak jej vhodí do krbu. So they will float up the chimney and fly to Father Christmas on the North Pole.Jedině tak prý mohou vzletět komínem až k Otci Vánoc na Severní pól. Pokud dopis neshoří dokonale, musí se napsat znovu. Otec Vánoc chodí přes noc po domech a rozdává lidem dárky. Při té příležitosti nechávají děti stockings velké červené punčochy tzv. stockings zavěšené na krbu či prázdné povlaky od polštářů na rámu postele a doufají, že jim tam budou ráno po probuzení nadělené krásné dárky. 

Dárky se pod stromečkem objeví v noci z 24. na 25. prosince a tomuto dni se říká Christmas Day - Štědrý/Vánoční den. V některých rodinách se chystá pro Otce Vánoc občerstvení ve formě vánočních koláčků a sklenice mléka.  Ráno 25. prosince se rozbalují dárky pod stromečkem nebo se hledají v punčochách nad krbem a poté se zasedne ke slavnostní snídani. 

Po rozbalování dárečků se rodina chystá na velkou hostinu, která se podává přesně ve dvanáct hodin. Na slavnostním stole můžete vidět zřídkakdy používané sklo a porcelán, nablýskané příbory a velkou spoustu jídla. Oběd začíná přípitkem a rozlomením tzv. Christmas crackersChristmas crackercož jsou papírové tuby/válečky, ve kterých se ukrývá malý dáreček nebo papírek s přáním či anekdotou. Váleček ve tvaru bonbonu v hezkém balicím papíru vezme z každé strany jedna osoba, společně zatáhnou, ozve se "výbuch", z crackeru se rozletí třpytivé konfety a dekorace a vypadne dáreček. 

Tradičním vánočním obědem je pro Brity turkeypečený krocan s kaštanovou nádivkou - roast turkey with chestnut stuffing. Podává se s pečenými bramborami, pečeným pastiňákem, vařenou zeleninou (např. mrkví krájenou na kolečka, brokolicí, zelenými fazolkami a hlavně růžičkovou kapustou), pečenými párečky obalenými slaninou - pigs in blankets, brusinkovou omáčkou - cranberry sauce (což je spíš jakási  brusinková marmeláda než omáčka, jak název mylně napovídá) a gravy (omáčkou z masa).

V Británii milují vánoční dezerty. Mezi ně se řadí například vChristmas puddingVánoční pudink. Ten ovšem nevypadá jako ten náš, který známe. Vánoční pudink - Christmas pudding si představte spíše jako kakaovou buchtu, plněnou švestkami, oříšky, kandovanou pomerančovou a citronovou kůrou, kandovaným zázvorem a rozinkami. V pudinku nesmí chybět ani alkohol. Tradiční je brandy. Dále Britové pečou Christmas cakevánoční dort s rozinkami a jiným sušeným ovocem, světle až tmavě hnědé barvy, často zdobený marcipánem nebo cukrovou polevou a s různými dekoracemi dle fantazie kuchaře. 

Cukroví, jak ho známe my, se ve Velké Británii nejvíce podobají perníčky ve tvaru panáčků, tzv. gingerbread men. Asi nejtradičnějším anglickým vánočním „cukrovím“ jsou ale mince pies – koláčky z křehkého těsta plněné takzvaným mincemeat, což je směs rozinek a jiného kandovaného ovoce a koření, zalitá brandy. 

Během Vánoc si v Anglii rádi vaří svařené vínomulled wineChristmas punchvánoční punč - Christmas punch. Ten se připravuje z vína a dalších alkoholických přísad, ovoce a koření. Tento punč Britové opravdu milují. Po slavnostním obědě se celá rodina odebere k televizi a společně sleduje tradiční Her Majesty's Most Gracious Speevánoční projev monarchy. Tuto tradici zavedl už král Jiří V.

26. prosince je Krabičkový den/Den svatého Štěpána běžně označovaný jako Boxing Day. Nemá to ale nic společného s boxováním. Jedna z legend praví, že se tento den jmenuje Boxing Day díky krabičkám s jídlem, které v minulosti bohatí rozdávali chudým. Podle jiné legendy se zase otevíraly tzv. aims boxes, což byly kasičky v kostelích, jejichž obnos se rozdával chudým, tedy jakési sbírky pro chudé. V tento den byla tradice dávat dárky a výslužky chudým a služebnictvu. Případně pán domu i uspořádal ples nebo hostinu pro své služebnictvo.

Lidé dnes v tento den obdarovávají ty, kteří během roku rodině poskytovali různé služby, např. hospodyně, listonoš, chůva atd. Nejen v Británii, ale také např. v Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu je Boxing Day známý jako shopping holiday svátek nakupování, podobně jako Black Friday v USA. Na sv. Štěpána tedy začínají  výprodeje a tisíce Britů vyráží do města za vidinou nějaké té výhodné koupě. Jiní se vydávají do divadla na tradiční britskou pantomimu nebo na nějaké sportovní klání. V tento den se také koná řada bláznivých charitativních akcí jako např. Boxing Day Dip – tedy plavání (nebo spíš smočení se) v moři.

 

Vánoce ve Spojených státech amerických

Nejvýznamnějším obdobím v roce jsou pro Američany bezesporu Vánoce, které pomalu nastupují po Dni díkůvzdání. Obchody přetékají kýčovitou výzdobou a dekoracemi, televize vysílají vánoční filmy, rodiny z celých USA se scházejí, zpívají koledy a děti se těší na dárky od Santa Clause. Vánoce se ve Spojených státech amerických slaví stejně jako u nás mezi 24. až 26. prosincem, ale liší se některými tradicemi a zvyky.

Jako vánoční přání svým známým rozesílají Američané vánoční pohlednice se Santa Clausem, ale i rodinné fotografie upravené na vánoční pohlednice. Během Vánoc jsou Američané štědří k lidem, kteří na tom nejsou tak dobře jako oni sami. Posílají peníze do nemocnic, sirotčinců a charit, které pečují o znevýhodněné občany.

Typickým americkým zvykem je například předvánoční boj o to, čí vánoční stromeček v sousedství je nejvyšší, a kdo má na domě nejvíc světýlek. Nejzapálenější Američané začínají zdobit už koncem listopadu a rozhodně se neomezují pouze na světla. Jejich výzdobu doplňují sošky sobů, Santa Clausů a dalších často a příliš kýčovitých prvků. Za výzdobu jsou Američané ochotni utratit kolem 6 miliard USD ročně.

Srdcem amerických vánočních oslav je Rockefellerovo centrum v New Yorku. Každoročně zde stojí obří smrk z některého ze států z východu USA. Ten zatím nejvyšší měl 30 metrů a pocházel z Connecticutu. Poblíž Bílého domu pak stojí národní vánoční strom, jeho rozsvěcení se vždy účastní i prezident USA.

Dětem v USA nosí dárky Santa Claus, na rozdíl od České republiky a našeho Ježíška až v noci na 25. prosince. Santa Claus, kterému se také říká St. Nick či Kris Kringle má prapůvod v pověsti o svatém Mikuláši (jazykový vývoj jména Niklaus a z toho vznikl Claus), biskupovi, který pomáhal dětem v nouzi. Ke stromečku si hledá cestu komínem a krbem, a protože má pár kilo nadváhu, občas se v některém komíně zasekne. 

Santa nespoléhá na American Airlines, Deltu ani jiné aerolinky, k přesunu používá létající saně - flying sleigh/sledge/sled tažené uskupením sobů neboli reindeer. Podle básně A Visit from St. Nicholas z roku 1823 jich je osm: Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donner (známý také jako Donder a Dunder) a Blitzen (nebo také Blixem a Blixen). Původní osmičku občas doplňuje asi nejznámější Rudolph the Red-Nosed Reindeer a zapomenutý sob Olive the Reindeer. 

Aby na děti Santa Claus nezapomněl, nechávají mu u krbu nachystanou sklenici mléka s talířem sušenek, pro soby pak i pár mrkví. A protože Santa moc dobře ví, které děti byly přes rok hodné a které ne, zlobivcům nechá místo dárků v punčoše pouze uhlí.

Christmas Eve  -  Předvečer Vánoc, což je 24. prosince není ve většině států USA státním svátkem. Lidé si ale berou volno a cestují s rodinou. Někteří ještě na poslední chvíli zdobí svá obydlí vánočním osvětlením, kupují dárky a děti věsí na krb punčochy. Hlavní večeři některé rodiny podávají tento večer, jiné ji nechávají až na 25. prosince. Děti večer 24. prosince nachystají pro Santu Clause sušenky a sklenici mléka a přidají k tomu dopis, ve kterém prosí Santu o různé dárky. 

Vánoce se však slaví hlavně 25. prosince - Christmas Day, kdy je státní svátek. Jídlo na štědrovečerní tabuli se v amerických rodinách liší v závislosti na etnickém původu. Tradiční hostina je velmi podobná jídlu podávanému na Den díkůvzdání. Běžně se podává nadívaný krocan s brusinkovou omáčkou, roastbeef šunkapudink s ořechy, švestkami, rozinkami či zázvorem. Z cukroví a sladkostí převládají perníčky, koláče (dýňové, mrkvové, jablečné) a candy cane – sladké zahnuté červenobílé hůlky s mátovou příchutí. Všechno vánoční cukroví hraje barvami a bývá tvarované do hvězdiček, stromků, sněhuláků nebo Santa Clausů.

Na stole nechybí ani dobré pití jako horká čokoláda, jablečný cider, punč a vaječný koňak - eggnog se skořicí a muškátovým oříškem. Ty se podávají jak v alko, tak nealko verzi. Děti pijí limonádu nebo džus. Ráno se rozdávají dárky, které přes noc přivezl Santa Claus na saních, do kterých je zapřaženo osm sobů.

Day after Christmas Day - 26. prosince - je v USA stejně jako u nás státním svátkem. Pro většinu rodin probíhá ve znamení návštěv a hodování. Mezi nejoblíbenější vánoční filmy v USA patří Sám doma, Zázrak v New Yorku, Santa Claus, Rudolf s červeným nosem a Vánoční skřítek.

Užitečné fráze:

an Advent calendar adventní kalendář a fireplace krb
a bell zvonek a gingerbread perníček
biscuits/cookies sušenky gravy omáčka z masa
broccoli brokolice a green bean zelená fazolka
Brussels sprout růžičková kapusta ham šunka
a candle svíčka a holly cesmína
a carp kapr hot chocolate horká čokoláda
a carrot mrkev a letter dopis
cider jablečný mošt Merry Christmas Veselé Vánoce
to celebrate slavit, oslavovat a magic kouzlo
a celebration oslava milk mléko
a cinnamon skořice mincemeat směs sušeného ovoce
a charity charita a mince pie koláček s kandovaným ovocem
a chestnut kaštan a miracle zázrak
a chimney komín a mistletoe jmelí
a Christ Child Ježíšek mulled wine svařené víno
Christmas cake vánoční dort a nativity scene jesličky/betlém
a Christmas card vánoční přání a nut oříšek
a Christmas carol vánoční koleda a parsnip pastiňák
Christmas cookies vánoční cukroví a potato salad bramborový salát
a Christmas cracker vánoční tuba/váleček pumpkin pie dýňový koláč
a Christmas decoration vánoční ozdoba a raisin/currant rozinka
a Christmas dinner Štědrovečerní večeře a reindeer sob
a Christmas light vánoční osvětlení roast potatoes pečené brambory
a Christmas present/gift vánoční dárek Santa Claus Santa Klaus
Christmas pudding vánoční pudink a sale výprodej
Christmas punch vánoční punč a sleigh/sledge/sled sáně
a Christmas rush vánoční shon a snowflake sněhová vločka
a Christmas spirit duch Vánoc a snowman sněhulák
a Christmas tree vánoční stromeček a star hvězda
a clove hřebíček stockings červené punčochy
coal uhlí stuffing nádivka
a comet kometa a turkey krocan
cranberry sauce brusinková omáčka a toast přpitek
a custom zvyk a tradition tradice
a date datle traditonal tradiční
eggnog vaječný koňak to unwrap rozbalit si
Father Christmas Otec vánoc to wrap zabalit si
a fig fík a wish přání
fish soup rybí polévka a zest kůra citronová či pomerančová
JARNÍ KURZY 2025

Již nyní si můžete naplánovat jarní kurz angličtiny! Vyberte si z naší nabídky!


  • ceny již od 3520 Kč (bez DPH) za 16 lekcí/od 3740 Kč (bez DPH) za 17 lekcí/od 3960 Kč (bez DPH) za 18 lekcí
  • 1 lekce = 90 minut, tzn. od 220 Kč za jednu lekci (bez DPH)
  • max. 8 účastníků ve skupině
  • jarní kurzy začínají v týdnu od 10. 2. do 14. 2. 2025

SLEVY & BENEFITY

Věnujte pozornost slevám a výhodám, které Vám umožní studovat výrazně levněji! 

Kombinací akčních nabídek můžete dosáhnout slevy až 25 %!


KONTAKT

Provozovna


Adresa:

Mlýnská 938/4
Olomouc
779 00
Česká republika

Kontaktní údaje:

+420 604 876 372

eng-olomouc@email.cz

FACEBOOK


British Council