Kde vzít čas na studium cizího jazyka?
Asi nejčastějším důvodem, proč se většině lidí nedaří ovládnout cizí jazyk, je nedostatek času. Je to celkem pochopitelné, neboť doba je rychlá, a na nás jsou kladeny vysoké nároky, jak ve škole, tak v práci. Navíc chceme také strávit nějaký ten čas s rodinou a přáteli, a tak v tom věčném chaosu, zmatku a nestíhání, je opravdu těžké najít si čas na volnočasové aktivity, natož na studium cizích jazyků.
Často opravdu není času nazbyt, ale na druhou stranu se s tím dá něco dělat, pokud nám alespoň trochu záleží na našem seberozvoji a lepší budoucnosti. Spousta lidí většinou nehasí, co je nepálí, tudíž neustále odkládají, co zrovna akutně nepotřebují. Tak je to i s učením se cizího jazyka. Je ale logické, že se ho za týden nenaučíte, ani kdybyste se na hlavu stavěli. Dobrá zpráva je, že existují cesty, jak si čas na jazykový posun najít, minimálně stojí za to, je vyzkoušet. Bez sebekázně a trochu sebezapření to určitě nepůjde.
1. Učte se tak, aby to mělo smysl.
Jedním z hlavních důvodů toho, proč máme reálnou potíž dostat se k učení a udělat si čas na cizí jazyk, který by bylo žádoucí zlepšit, je fakt, že v učení se stylem, kterým jej provozujeme, nevidíme žádný pořádný smysl. Ani poté, co si na učení uděláme čas, nepozorujeme pokrok a nevnímáme hodnotu času stráveného tímto způsobem.
Je naprosto logické, že se nám následně nechce si znovu a znovu vymezovat náš cenný čas na něco, co nenese žádné ovoce. Proto si nejprve zajistěte, aby Vaše učení se daného cizího jazyka mělo smysl a neslo hodnotu. Najděte si správného lektora/lektorku, učte se funkčními technikami a „měřte“ si vlastní výsledky. Bez tohoto budete sami sebe těžko přemlouvat, abyste se „utrhli“ a pár hodin týdně pracovali na svém seberozvoji.
2. Berte cizí jazyk jako investici.
Slovo „investice“ pochází z latinských slov, která znamenají „do oblečení“. To znamená, že investice byla původně chápána jako zajištění si hezkého a reprezentativního oblečení, což bylo dříve něco velmi důležitého – oblečení o člověku hodně ukazovalo. V současné době se naše společnost již trochu posunula. Aktuálně máme slovo „investice“ většinou spojené s financemi, kdy investujeme do akcií, nemovitostí, podílových fondů apod. Slovo investice však stále nese stejný význam. Je to akt vložení prostředků, energie, práce apod. do něčeho, co nám časem přinese výsledky, co se vrátí, zhodnotí se.
Učení se cizího jazyka je forma velmi hodnotné investice. Je to dlouhodobá investice, která zdaleka není vidět hned po pár hodinách, často ani po pár týdnech. Obnáší spoustu času, tvrdé práce, ochoty u sebe něco změnit, ale především výdrže. Když však vydržíte dostatečně dlouho, stane se něco velkého. A vy po měsících či letech, kdy jste místo „nemám čas“, „nestíhám“, „nevím, kam dřív skočit“ zavedli dostatek osobní disciplíny a věnovali se pravidelnému učení se cizího jazyka, zjistíte, že jste úplně někde jinde než Vaše bývalé já.
3. Určete si svůj cíl.
Měli byste si také ujasnit, co pro Vás daný cizí jazyk znamená a s jakou jazykovou úrovní se spokojíte. Dobrou motivací je také složení některé z mezinárodních zkoušek. Spoustě lidí stačí domluvit se daným jazykem např. na dovolené v zahraničí. Pro většinu lidí je ale nejčastější motivací mluvit plynule cizím jazykem.
Když se podíváme na Společný evropský referenční rámec pro jazyky (SERR) – Common European Framework of Reference for Languages (CEFR), jednotlivé úrovně jsou rozděleny do celkem 6 stupňů pokročilosti – A1, A2, B1, B2, C1, C2 – od nejnižší úrovně A1 po nejvyšší úroveň C2, přičemž v každé úrovni jsou hodnoceny všechny 4 základní jazykové dovednosti – poslech, čtení, mluvení a psaní i praktická znalost gramatiky a slovní zásoby.
Je proto třeba si určit právě tu, které chcete dosáhnout a uvědomit si, jaký styl procvičování či učení jazyka máte rádi. Pokud jste extrovertní člověk a rádi se seznamujete s novými lidmi a povídáte si s nimi, lehce rozvíjíte mluvení a poslech. Nicméně je potřeba doladit i čtení a psaní. V případě, že jste naopak introvertní typ a rádi trávíte čas čtením, mějte na paměti, že musíte rozvíjet i ostatní jazykové složky.
Nakonec je potřeba si uvědomit, k čemu jazyk vlastně potřebujete. Podle toho je totiž nutné zvolit šířku témat, o která se budete zajímat. To má poté vliv na délku učení. Člověk, jehož cílem je se bez problému zapojit do běžné konverzace nebo si přečíst noviny, bude potřebovat procvičovat jazyk hodinu týdně, kdežto ten, kdo se bude chtít bavit na akademické nebo odborné diskuzi, bude muset zabřednout do širších témat, a tudíž mu to zabere více času.
4. Udělejte si z toho prioritu.
Plánujete? Máte diář a pracujete s ním? Nebo Vám stačí si svůj denní a týdenní program načrtnout v hlavě? Ani jedno není nesprávně, ať už tak či onak, každý člověk, který nechce celý den jen tak promrhat, si nějakým způsobem organizuje svůj čas. V rámci té organizace pracujeme s činnostmi, které mají určitou prioritu, tzn. že jsou pro nás důležité, vyskytují se na prvních místech. Všechno, co chcete ve svém životě někam posunout, má ve Vašem diáři nebo hlavě značku „priorita“, a i díky tomu s danou oblastí nějak pracujete. To, co není priorita, zůstává stále stejné či se zhoršuje.
Proto existuje mnoho lidí, jejichž cizí jazyk je na bodu mrazu nebo těch, kteří se nějakému cizímu jazyku chvilku věnují, ale pak ho časem stejně opustí. Abychom opravdu vytvořili určitou znatelnou změnu ve svém životě, je třeba se na danou oblast zaměřit, věnovat jí svoji pozornost a dát jí prioritu. Bez toho jí vždycky převálcují aktivity, které se odbít nedají, jako rodina, práce, jídlo, spánek apod..
5. Ujasněte si, kolik času potřebujete.
Než začnete jakkoli přeorganizovávat svůj dosavadní život, abyste do něj cizí jazyk zařadili, zamyslete se nad tím, kolik času vůbec potřebujete. Je jasné, že platí úměra, čím více času věnujete cizímu jazyku, tím rychleji se ho také naučíte. Jestliže se do studia pustíte s vervou a budete obklopeni cizím jazykem od rána do večera v zemi, kde se jím přirozeně mluví a budete ho vstřebávat v různých prostředích, pokroky na sebe nenechají dlouho čekat.
Pokud na Vás bude učitel ve škole mluvit tímto jazykem 3 - 5 x týdně po dobu 45 minut, budete studovat všechny předměty v daném jazyce nebo navštěvovat jazykovou školu několikrát týdně, určitě se výsledky rychle dostaví. V případě, že máte rodinu a práci, která Vás vyčerpává a máte času méně, je dobré si zvolit kratší prezenční nebo online lekce s lektorem/lektorkou, které doplňujete dalšími aktivitami, jako jsou knihy, zábavná videa nebo online cvičení.
Je opravdu pouze na Vás, jak se svým časem naložíte, jak moc se do studia položíte a kolik času učení budete věnovat. Někdy stačí pouze neplýtvat svým volným časem a hlavně to nevzdávat, pokud se výsledky ihned nedostaví. Pokud to nezkusíte, nevíte zda Vám to půjde a je lepší postupovat sebevědomě po malých krůčcích než se na to vykašlat úplně.
Začátky jsou těžké u jakékoli aktivity, pokud se do toho ale po nějaké době dostanete a překonáte stud a strach z neúspěchu, půjde to víceméně už samo. Důležité je poctivě trénovat, opakovat a hlavně vydržet. Pamatujte také, že při učení platí „Rychle nabyl, rychle pozbyl“. Pokud bychom se odtrhli od zažitých konvencí a řídili bychom se tím, že je Váš čas to nejcennější, co máte, máte ho málo a každou vteřinou o něj přicházíte, měli byste si být naprosto jisti, že je tato investice maximálně efektivní.
6. Vytěsněte rušivé podněty.
Věděli jste, že pokud se na něco intenzivně soustředíte a někdo nebo něco Vás vyruší, potřebujete v průměru 7 minut, abyste se do tématu zase hluboce ponořili? Takže vypněte telefon a požádejte rodinu nebo spolupracovníky, ať Vás v průběhu studia vůbec nekontaktují a nechají Vás se vzdělávat.
Ale je zde ještě jedna vlastnost lidského mozku, kterou je potřeba vyřešit. My lidé jsme schopni souběžně vnímat několik podnětů najednou. Je to dobrá vlastnost, protože nám umožňuje například řídit auto. Zvládneme tak zároveň nohou zrychlovat, jednou rukou zatáčet, druhou řadit, sledujeme u toho dopravní značení, řešíme situace na křižovatkách a ještě si povídáme se spolujezdcem, okřikujeme děti nebo komunikujeme nevybíravými posunky s ostatními účastníky silničního provozu. Každá tato činnost podvědomě omezuje naší mozkovou kapacitu a rozděluje pozornost mezi souběžně probíhající procesy.
Stejně tak je to i u studia. Každý, i nepatrně vnímaný vjem, si rezervuje část Vaší soustředěnosti a ubírá tak pozornost Vaší hlavní aktivitě, kterou je v tomto případě učení. Tedy i hovor vedle v místnosti, puštěné rádio či televize nebo upozornění na nový email či zprávu z Facebooku Vás okrádá o jazykový posun. Chcete-li studovat krátce a efektivně, buďte ke všem rušivým vjemům nekompromisní.
7. Udělejte si z toho zvyk.
I když jste velmi zaneprázdněný člověk, jsou činnosti, na které si čas vždy najdete. Čistíte si každý den zuby nebo na to nezbývá čas a dostanete se do koupelny jednou za dva tři týdny? Většinou alespoň jednou nebo dvakrát za den na kartáček přijde řada. Berete to jako samozřejmost, jako pravidelnou činnost, bez které si neumíte představit jediný den Vašeho života. Je to proto, že jste z této činnosti udělali rutinní zvyk. A přesně tohoto stavu potřebujeme dosáhnout i s cizím jazykem. Potřebujeme z něj udělat zvyk.
K tomu, aby se z jakékoli činnosti stal pravidelný zvyk, může posloužit snadná finta. Postačí tuto aktivitu pravidelně opakovat minimálně 30 dní za sebou. Tím si na ni zvyknete a postupně bude více a více patřit do Vašeho každodenního programu. Zkuste to a těch prvních 30 dní opravdu vydržte zuby nehty a každý den se cizímu jazyku věnujte. Používáte-li pro plánování své práce diář, angličtině vymezte čas na pravidelné setkávání každý den a vždy naplánovaný úkol splňte. Za 30 dní se stanou zázraky.